הדפסה

דודל - Doodle

דודל או Doodle הוא שרבוט שנעשה בעת חלימה בהקיץ. במאמר נדבר על מהו Doodle וממה הוא מורכב. הדודל זה לא רק ציור. מחקרים מראים שדודל עוזר לנו לזכור דברים למרות החלימה בהקיץ. מפורסמים רבים היו משרבטים בזמן פגישות. חלקם אפילו במציאו המצאות בזמן השרבוט. האפקט של רוגע עמוק שנוצר בעזרת שרבוט נוצר גם בעזרת ציור או צביעת מנדלות. שילוב של צביעת מנדלות המכילות שרבוטים הכוללים צורות החוזרות על עצמן עשוי להביא להעצמת הההשפעה הנפלאה הזו.

הדפסה

תרפיה באומנות

תרפיה באומנות... איזה כיף לטפל בעצמך באמצעות אומנות ויצירה. יצירה כתחביב יכולה לשמש גם כתרפיה. אך ישנם אנשים שזקוקים לתרפיה הזו באופן מוחלט. הם נתונים למצב נפשי רעוע והם חייבים לטפל בעצמם. חלקם חשופים למתח, עצבנות, דיכאון וחלקם אפילו נפגעו מהתעללות. טיפול באומנות ויצירה הוא קודם כל מאבחן את הבעיה ורק לאחר מכן מטפל. מומחים בתחום יכולים לנתח ציורים ושרבוטים ולגלות את עצם הבעיה. כלים לטיפול ביצירה יכולים להיות משחק, צילום, ציור, פיסול, צביעת מנדלות, ציור מנדלות ועוד.

הדפסה

מהי מנדלה

מהי מנדלה בכלל? מהיכן הרעיון של ציור מנדלות הגיע? האם גם אנחנו יכולים לצייר מנדלות? במה צביעת מנדלות מסיעת לנפשנו? במאמר הבא נענה לכם על כל השאלות. למנדלות ישנה אומנם היסטוריה ומסורת אך המנהג של ציור מנדלות אומץ גם במדינות מערביות. המנדלות המערביות שונות ואינן קשורות לדת אלא משמשות כתחביב וכתרפיה באומנות. כל אחד יכול לצייר מנדלות - חלקנו יבחר בצביעת מנדלות בלבד. ההשפעה על הנפש היא חזקה. בהתחלה יכול להיות חוסר סבלנות מעט בציור של צורות חוזרות אך תרגול עשוי לחזק את הסבלנות. גם הריכוז יתחזק ויבוא לידי ביטוי גם בזמן שיעור או כשמישהו מדבר איתנו כשאנו נוהגים לאבד את הריכוז ולחשוב על משהו אחר.

הדפסה

שילובי צבעים

שילובי צבעים - אין סוף לשילובי צבעים! שילובי צבעים חמים, עזים, יוקרתיים, ילדותיים, רוחניים ועוד אין סוף קטגוריות שניתן לתת. ותחת כל קטגוריה כזו ניתן לשים אלפי שילובי צבעים שונים ומגוונים. לא נשכח שישנם מליוני גוונים באמצעותם ניתן לייצר מליארדי שילובים של גוונים וצבעים.

הדפסה

סוגי אומנות הנייר

אומנות הנייר כוללת תחומים שונים - אוריגמי (קיפולי נייר), מגזרות נייר, דגמי נייר תלת ממדיים, קווילינג, כרטיסי פופ אפ, כרטיסי ברכה, דגמים מעיסת נייר ועוד. אומנות הנייר היא אומנות וותיקה מאוד. למרות הטכנולוגיה אומנות הנייר כנראה לא תעלם לעולם. אומנות הנייר היא כמו קסם שהופך את הנייר השטוח והלבן למלא חיים ובעל צורה תלת ממדית. אומנות הנייר דורשת דיוק אומנם אך היא ניתנת להתאמה לילדים ולמבוגרים. במאמר נזכיר ונפרט על סוגי אומנות הנייר ויצירה בנייר.

הדפסה

התפתחות קוגניטיבית

ההתפתחות הקוגניטיבית היא חלק בלתי נפרד מההתפתחות של הילד. רמת ההתפתחות הקוגניטיבית של הילד קובעת האם הוא יודע לספור, האם הוא יודע למיין, האם הוא מבין סיבות לתופעות טבעיות שנדמות כתופעות על טבעיות ועוד. במאמר נזכיר גם מספר דרכים לחיזוק ההתפתחות הקוגניטיבית אצל ילדים. כן, גם מוצרי פנדות יכולים לסייע בהתפתחות הקוגניטיבית של ילדים ובינהם ערכת אוריגמי חיות.

הדפסה

הכרת חיות

ילדים צריכים להכיר חיות. לא רק לדעת על קיומן אלא גם להכיר את תכונותיהן כדי שיוכלו גם להתחבר אליהן. בסופו של דבר בעלי החיים הם שכינינו החולקים עימנו את כדור הארץ. חינוך לשמירה על הטבע זה דבר חשוב גם לנו וגם לבעלי החיים. עולם החי הוא עולם מרתק. מדהים שבכל שנה זנים חדשים מתגלים עד היום. במאמר הבא נזכיר את כל אלו וגם - כיצד ניתן להכיר חיות באמצעות משחק אוריגמי ובזכות מוצרי פנדות.

הדפסה

מוטוריקה עדינה

הפעולה המוטורית מתחלקת לשני סוגים – מוטוריקה עדינה הנעשת בעדינות על ידי איבר קטן כמו אצבע ומוטוריקה גסה הנעשת על ידי איבר גדול כמו רגל או על ידי מספר איברים יחד.
מסירת כדור או בעיטה בכדור נחשבות כפעולות בהן נבחנת המוטוריקה הגסה משום שאנו מפעילים חלק גדול מגופנו בעוצמה חזקה יחסית
.
קיפול נייר או ציור נחשבים כפעולות בהן נבחנת המוטוריקה העדינה
. רמת הדיוק הנצרכת בקיפול וציור נמדדת ביכולת שלנו לשלוט באצבעות.

הדפסה

פיתוח הדמיון

אתם לא מדמיינים איזה מאמר יפה אתם הולכים לראות. דמיון זה דבר נפלא. נכון, לפעמים אנו מדמיינים דברים לא נעימים ואף מפחידים אך אם נדע לשלוט בדמיון ונוכל להבדיל בין מציאות לדמיון נוכל למצוא עצמנו בעולם קסום שנמצא בדרך כלל רק בחלומות. פיתוח הדמיון זה דבר הכרחי לילדים. בזכות פיתוח הדמיון הם לומדים גם על המציאות מתוך משחק. גם לנו המבוגרים ישנן בעיות שרק דמיון וחשיבה יצירתית יכולים לפתור. איך לפתח את הדמיון ומה מפריע לנו לקבלת השראה בהמשך המאמר.

הדפסה

נייר אוריגמי

מאוד חשוב לדעת שבאומנות האוריגמי יש להשתמש בנייר אוריגמי מיוחד (או שלא?). לנייר יש חשיבות בנראות התוצר הסופי ובחווית היצירה. נייר האוריגמי הנפוץ הינו דק ביותר וגמיש במיוחד. כל קיפול של הנייר נשמר ולא נפתח. הנייר לא נקרע בקלות גם תחת קיפולים קשים ומסובכים. צבעו של הנייר משתנה לפי בחירה. במאמר תוכלו לקרוא גם על אומנים שבחרו דווקא שלא להשתמש בנייר לשם אוריגמי. באיזה נייר שלא נחשב כנייר אוריגמי ניתן להשתמש. על כך ניתן להמשיך לקרוא במאמר על נייר אוריגמי.

הדפסה

מהו אוריגמי

מהו אוריגמי. אוריגמי זו אומנות קיפולי נייר שמשגעת, במובן הטוב של המילה, ילדים, מבוגרים, מטפלים, מתמטיקאים ומעצבים כבר מאות שנים. כן, יש דברים שלא יעברו מהעולם. אוריגמי זה קסם. אני מאמין שהילדים שלנו חושבים שזה אפילו יותר קסום מכל הטכנולוגיה של המחשבים והסמארטפונים משום שלקחת נייר ריבועי פשוט ולהפוך אותו לכל דבר שנרצה זה הקסם הכי מוחשי שיכול להיות. ואם הם עושים את הקסם הזה בעצמם, הם ירצו לעשות אותו שוב ושוב עד שיגמרו כל הדגמים שניתן ליצור באוריגמי. כמובן שזה לא יקרה כי ישנם אין סוף דגמים של אוריגמי ובכל יום יוצרים מוכשים ממציאים דגמים נוספים. קצת עובדות על אוריגמי תוכלו למצוא במאמר הבא.

הדפסה

אוריגמי כריפוי בעיסוק, חינוך והוראה

אוריגמי יכול לשמש ככלי לריפוי בעיסוק. יצירה באוריגמי יכולה להביא לשקט מחשבתי בזכות הצורך בריכוז ודיוק באוריגמי. ילדים ומבוגרים עם בעיות קשב וריכוז יוכלו לחזק את הריכוז בעזרת אוריגמי. אוריגמי משמש ככלי לטיפול וחיזוק של מוטוריקה עדינה אצל ילדים וגם אצל אנשים שנפגעו בתאונות דרכים.
בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר אוריגמי בבתי הספר ובגנים. כנראה שמישהו שם הבין את היתרון העצום בשימוש באוריגמי. אוריגמי יכול ללמד גאומטריה על ידי קיפול צורות הנדסיות, אוריגמי מחזק את האינטיליגנציה הדרושה להבנת הוראות האוריגמי וגם מפתח את היצירתיות. נייר מדפסת משומש יכול להוות חומר גלם נהדר לאוריגמי וללמד על מיחזור. הפעילות המשותפת בקיפול אוריגמי יכולה לפתח את הקישורים החברתיים בקרב ילדים וגם הקרב מבוגרים.

הדפסה

אוריגמי בטכנולוגיה

במבט ראשון אוריגמי נראה לנו כתחביב וכיצירה אך ישנם אנשים שלוקחים את אומנות קיפולי נייר קצת יותר ברצינות. מדענים, מתמטיקאים, חוקרים, מהנדסים, אדריכלים ומעצבים תעשייתיים - חוקרים ובוחנים מכל כיוון ומכל זווית אפשרית את דף הנייר הפשוט הזה בכדי להבין איך אפשר ליצור עולם חדש ועתיד חדש. אוריגמי שקופל בגאונות צובר בתוכו עקרונות חשובים שאותם מנסים להעתיק, ולפעמים גם מצליחים, אותם מהנדסים ומתכננים. למשל ישנם דגמי אוריגמי שיכולים ליצור תנועה ולהתקפל בזכות עצמם. עיקרון זה מנסים להשתית על לרכיבים לוויניים. אבל למה ללכת רחוק - גם עיקרון פתיחת פחית המשקה שלנו מבוססת על עקרונות האוריגמי. לא פחות חשוב מלעתיק עקרונות מהאוריגמי הוא למצוא עקרונות חדשים באוריגמי וכך נוכל לדחוף את גלגל הטכנולוגיה הזה שמתחיל בפיסת נייר אחת. אנו מקווים ומצפים שהילדים של היום ישכילו ליצור באוריגמי בכדי שיספיקו לגלות עוד מספר עקרונות נסתרים.