הדפסה

אוריגמי בטכנולוגיה

נכתב על ידי פנדות.

שתף


כל שאלה מתמטית נוצרת בעקבות בעיה. לכל בעיה כמעט יש פתרון ולכל לפתרון יש דרך. כך גם לאומנות האוריגמי יש בעיות שברצוננו לפתור. למשל איך מקפלים דרקון שואג מנייר שטוח ומרובע. ישנן בעיות טכניות של קיפול שכבות רבות אחת על השניה שמציבות אותנו במצב כמעט בלתי אפשרי לקיפול נוסף. כיצד נתגבר על בעיות אלו?
למען האמת בכדי לפתור בעיות באוריגמי צריך להיות לא פחות מגאון. אבל הדרך לגאונות מצוייה בקיפול רב והתמדה, ניסוי וטעיה וכוח רצון עז.

מתמטיקאים רבים קיבלו את האוריגמי כאתגר מתמטי. למשל המתמטיקאי הומסוקו הוזיטה שמוצאו איטלקי-יפני שניסח כשש נוסאות אקסיומיות בתחום האוריגמי. גם המתמטיקאי קושירו האטורי ניסח אקסיומה לקיפולי נייר.

חלק מהבעיות המתמטיקאיות באוריגמי לא נפתרו עד היום. למשל הבעיה שכונתה "הקיפול השטוח" ובעיית "האוריגמי הקשיח". פתרון לבעיות אלו עשוי לשמש אדריכלים ומהנדסים.

אוריגמי השפעות

אומנם הזכרנו שלאומנות האוריגמי ישנן בעיות אך ישנן גם בעיות שנפתרות בזכות האוריגמי.

בשנים האחרונות מנסים חוקרים ליצור רכיבים זעירים שיכולים להתקפל בזכות עצמם וזו על פי דגם אוריגמי שיכול לעשות זאת.

גם בתחום הביולוגיה והרפואה מנסים לחקות תופעה שמתקיימת על פי עקרונות האוריגמי בכדי להשפיע על תכונות ה-DNA.
ואפילו שבבים שמסייעים בצנתור לב מבוססים על מבנה שהועתק מדגם אוריגמי.

 

היכולת של נייר להדגים בפשטות יחסית עקרונות של קיפול אוטומטי ועקרונות של חיזוק מבנה השפיעו גם בתחום ההנדסה על לוויינים, כריות אוויר, רכיבים תת-מימיים, גגות בצורת כיפה של איצטדיונים, עדשות טלסקופ ואפילו עיקרון הפתיחה של פחית משקה מוגז.

 

לסיכום חברים – אם הילדים של היום יתחילו כבר עכשיו ליצור באוריגמי הם יוכלו בעתיד ליצור כל דגם שרק ירצו כפי שילד שלומד פסנתר ידע בבגרותו לנגן כל לחן משמיעה בלבד וללא תווים. ילדים שמקפלים אוריגמי היום יביאו את העתיד של המחר. למזלנו זה כלכך כיף ליצור אוריגמי!
ניתן לקרוא עוד על אוריגמי מתוך אתר ויקיפדיה