הדפסה

פיתוח הדמיון

נכתב על ידי פנדות.

שתף


דמיון מתבטא במחשבות של אדם שאינן קשורות בהכרח למציאות. רבים שאלו את השאלה - “זה דמיון או מציאות?” כאשר נחשפו לדבר בלתי יאומן שהתרחש בעבר רק בדמיונם הפרוע אם בכלל.
אנשים בעלי הפרעות נפשיות נוהגים לבלבל בין דמיון למציאות
. אנו קוראים לתופעה הזו – הזיות. אך רובינו יודעים להבדיל בין דמיון למציאות ואף משתמשים בדמיון פעמים רבות.
דמיון יכול להוביל אותנו לעולמות קסומים וצבעוניים שחיים בהם בעלי חיים או יצורים מוזרים
, פיות ובנות-ים. רבים מאיתנו נעזרים בספרים בכדי להכניס את עצמנו לעולם הדמיוני והמרתק הזה.
למרות שהדמיון הוא אינסופי אנו נוהגים לדמיין דברים שדי דומים למציאות
. למשל פיות שנראות מעט דומות לבני אדם והן אפילו דוברות את שפתנו. ככל שנרחיק ממציאות זו כך נעמיק בדמיון ונגדיל את תווך הדמיון. תמיד נוכל לחזור אל הנקודה שבה היינו וכך תהיה לנו ההזדמנות להעמיק עוד יותר.

 

מי זקוק לדמיון מפותח

כולנו זקוקים לדמיון מפותח או ליצירתיות, אם תרצו לקרוא לזה כך. המחשבה היצירתית מעידה על דמיון מפותח.
ילדים משתמשים בדמיון בכל יום בעת משחק
. המשחק מביא לפיתוח הדמיון ודמיון מפותח מביא למשחק. ככל שילדים ידמיינו יותר, כך הם ישחקו יותר. וככל שהם ישחקו יותר, כך הם ילמדו את המציאות ואת עובדות החיים.
ניקח למשל ילד שדמיין שפיסת נייר היא בעצם ציפור צבעונית שעפה למרחקים
. הוא מנסה לזרוק אותה בחוזקה ומגלה שהנייר "מצליח" לשהות באוויר יותר מכל דבר אחר. הוא מנסה שוב לזרוק את הנייר והפעם חזק יותר כדי שישאר יותר זמן באוויר. בעתיד הוא ינסה ויבין כיצד לגרום לו לעוף טוב יותר וכיצד מטוס פועל. אגב אוריגמי זה דבר נפלא אבל על כך נדבר במאמר אחר.

ילדים משתמשים בדמיון גם לשם חברה
. לילידים רבים יש חבר דמיוני. הם יודעים שהוא דמיוני אך למרות זאת הם אוהבים לדמיין אותו ואף לדבר איתו. ההימצאות של הילד בחברת החבר הדמיוני שתמיד יהיה נחמד אליו ולעולם לא יעזוב אותו יכולה ליצור פעילות "חברתית" כיפית שמשכיחה מעט את הבדידות.

גם מבוגרים זקוקים לדמיון
. אנו המבוגרים משתמשים בדמיון רק לעת צרה או לשם יצירה כגון ציור, כתיבה, נגינה או המצאת פטנט. כשאני אומר צרה איני מתכוון בהכרח לצרה צרורה אלא גם לבעיה ולו הקטנה ביותר הדורשת פיתרון יצירתי. במקרה זה אנו נוהגים לחשוב קרוב. כלומר מחפשים פיתרון יצירתי שאינו מתרחק יותר מידי מהמציאות חס וחלילה. בתחום היצירה אנו נוהגים ללכת קצת יותר רחוק עם הדמיון. טוב, אין לנו ברירה – אנו חייבים לעשות משהו שאף אחד לא חשב עליו. אנו מכריחים את עצמנו לצאת מהקופסא שבדרך כלל סגורה די טוב.

לשמחתנו ישנם אנשים בעולמנו הקטן שדווקא לא מפחדים לנסוע אל הלא נודע של הדמיון גם אם הם לא בטוחים שימצאו שם פיסה של תשובה
. אך זו הדרך היחידה למצוא אותה. כאשר אתה מנסה להגיע אל מקום מסויים אך תקוע בצומת T , אתה חייב לנסות את אחת הדרכים אחרת תישאר תקוע.

חוקרים, ממציאים
, סופרים, אמנים, משוררים, שחקנים, מהנדסים ועוד רבים זקוקים לדמיון מפותח בכדי לגלות את התרופה הבאה או כדי להמציא המצאות כמו מכשיר שיאפשר לנו לתקשר עם אהובנו מחו"ל או חלק בדיוני שיוכל להעיר לנו את הלילה. כך לפחות חשבו פעם על נורה. היום נשאר לנו לדמיין את הדבר הפשוט הבא.

 

מה מפריע לנו לקבל השראה

ההשראה, המוזה או המחשבה היצירתית מגיעות אלינו בין המחשבות. הטעות הראשונה שלנו היא להתרכז חזק מידי בניגוד למוח שלנו שאומר אין! סופרים המתיישבים מול דף לבן וריק ללא כל רעיון יתקשו להתחיל את הסיפור. אך אם יצאו לפארק או לבית קפה, יסתכלו על העוברים ושבים וישוחחו עם המלצרית, פתאום ללא כל אזהרה מוקדמת תעבור במוחם מחשבה יצירתית גם אם אינה קשורה כלל למציאות בסביבה.

דבר נוסף שמפריע להשראה להגיע הוא לחץ
. כדי לחשוב על דבר יפה חייבים להיות רגועים. יוצרים רבים משתמשים בדמיון מודרך, מדיטציה או צביעת מנדלות בכדי להירגע. לפעמים ההשראה מגיעה עוד בתהליך צביעת המנדלה כשהדמיון והמחשבות מציפים את המציאות.

 

איך לפתח את הדמיון

לקרוא ספרים – זה הפתרון הוותיק. גם אם הספר אינו עוסק בפנטזיה או במדע בדיוני, נוכל לדמיין את הדמויות, את מראן ואת קולן. נוכל לדמיין גם את הסביבה שלהן. כל אחד ידמיין פרטים אלו מעט אחרת.

יצירה – ציור או פיסול יכולים לקחת אותנו רחוק בדמיון. גם אם לא נפגוש את הדמיון בתחילת הדרך, בטח נמצא אותו בהמשך. למשל אם נצייר קו מפותל, נוכל להשלים אותו עד שיהפוך לדבר אמיתי ובעל משמעות. כך אנו נותנים לדמיון שלנו קצה של חוט, או אם תרצו, קצה של קו.

תאטרון בובת – משחק בתאטרון בובת ללא תכנון וללא תסריט עשוי להוציא מאיתנו ומילדנו יצירתיות מופלאה וזורמת. ככל שנעמיק ונמשיך כך הדמיון יתפתח יותר ויותר.

צביעת מנדלות – למרות שצביעת מנדלות אינה מבטאת משהו שרחוק מהמציאות, מחשבותינו יתעופפו להן בעת הצביעה אל מקומות רחוקים. שחררו את המחשבה ותנו לה להתעופף. אנו נחזור למציאות ברגע שהצביעה תסתיים.
אנו הפנדות מדגישים על מוצרינו את היתרונות של המוצרים. אם תראו על המוצר את הסמל פיתוח הדמיון תדעו שהו מסייע בפיתוח הדמיון. על חוברת המנדלות שלנו לא הדגשנו את הסמל משום שישנם אנשים שירגישו דווקא שמחשבותיהם נעלמות והם שורים ברוגע עמוק. מוצרי משחק ותאטרון בובת אכן יחזקו באופן מוחלט את הדמיון.
ניתן לקרוא עוד על פיתוח הדמיון מתוך Wikipedia