הדפסה

הכרת חיות

נכתב על ידי פנדות.

שתף

 

חיות או בעלי חיים הם יצורים החולקים עימנו את העולם הזה שנקרא כדור הארץ. עולם החי הוא עולם נפלא ופראי. אנו בני האדם אימצנו לעצמנו מספר בודד של בעלי חיים המצויים בסביבתנו. שאר בעלי החיים נמצאים בשטחי הטבע, באוויר ביבשה ובים. רובנו מכירים רק מעט מהם. הכרנו את חלקם רק דרך מסך הטלוויזיה או בגן החיות. אך האמינו לי, ישנם עוד מיליוני זנים שמעולם לא ראינו – אפילו לא בערוץ National Geographic. למעשה ישנם זנים חדשים רבים המתגלים בכל שנה.

ילדים אינם מכירים אפילו את מספר הזנים הבודד שאנו המבוגרים מכירים
. בני האדם הם זן אחד בלבד בתוך העולם המרהיב הזה, ואני חושב שמין הראוי שנכיר מעט גם את שכינינו החיות.

 

למה חשוב להכיר חיות

דבר ראשון כדי לצאת מהבועה. לא יכול להיות שנחיה כל חיינו בעיר או בישוב מבלי לדעת מה קורה בחוץ. עולם המים למשל הוא עולם קסום ומדהים. תאמינו לי שאני יודע – בכל זאת יצא לי לצלול כמה עשרות פעמים בחיי. חבל לפספס את כל היופי הזה.

סיבה נוספת היא חינוך לשמירה על הטבע
. בני האדם זה היצור שהכי פוגע בטבע. תאמינו או לא אבל יש גם כבשים שפוגעות בשכבת האוזון אבל על זה נדבר בפעם אחרת. אנו בני האדם מלכלכים ומזהמים את הטבע ופוגעים גם בנו וגם בבעלי החיים. הטמפרטורות עולת והקרח באנטרטיקה נמס. ילדים צריכים לדעת שזה קורה בגלל שלא זרקנו לפח או שלא כיבינו את האור.
לא תמיד קל לחנך ילדים לשמירה על הטבע
, אבל כאשר הם רואים בעל חיים חמוד, הם יודעים ומבינים שיש על מה לשמור.
ישנן חיות נכחדות
. לווייתנים, דובי קוטב וגם פנדות. כן, אנחנו קרואים על שם החיה החמודה והידידותית הזו ומקווים שהיא לא תכחד מהעולם לנצח ושהמודעות תעלה.

החיבור בין חיות לילדים ולמבוגרים עשוי להיות מדהים
. כשמחבקים כלב או סוס זה נותן הרגשה נעימה וחמה וגם הרגשה של נתינה וקבלת אהבה בתמורה. פגישה בין ילדים בגיל צעיר לחיות הינו דבר חשוב ביותר, משום שבעתיד עשויה להיות רתיעה מהם. מעבר לכך אנו יודעים היום שילדים שגדלו בסביבת בעלי חיים נהיו בריאים יותר ומחוסנים מפני אלרגיות.
טיפול בבעלי חיים משמש גם ככלי טיפולי
. כנראה שבסופו של דבר זה עושה רק טוב.

 

מה כדאי לדעת על חיות

קודם כל כדאי לדעת על חיות שהן קיימות כדי שנוכל להמשיך ולשמור עליהן. חוץ מזה זה עולם מרתק שבדרך כלל פוגשים רק בדמיון.

דבר נוסף הוא להכיר אותן לעומק – היכן הן גרות
, איך הן הולכות, אילו קולות משמיעות החיות ואיך הן נראות בכלל. מהן תכונות החיות ומה אופיין. ישנן חיות רגישות, חלקן עליזות וחלקן מסוכנות (גם את זה חשוב לדעת). ישנם בעלי חיים שחיים עם בן זוג או בת זוג. לפעמים בעל החיים הוא גם בן וגם בת. איך החיות מתרבות – האם הן מטילות ביצה, ממליטות או משריצות. האם לחיות ישנן סגולות או יכולות מדהימות כמו ראייה למרחק גדול, יכולת העברת חשמל, שמיעה או חוש ריח מפותחים. האם הן יכולות לשחות, לצלול, לעוף או לרוץ במהירות של מכונית. ידיעה של פרטים אלו עשויה להעשיר את עולם הדמיון של הילד ולפתח את היצירתיות שלו.

 

אז איך הכל מתחבר למוצרי פנדות

במוצרים שונים ניתן למצוא את הסמל הכרת חיות. הסמל מבשר על הזדמנות להכיר חיות. אין הדבר מתייחס רק לידיעה שהחייה קיימת אלא פותח הזדמנות לשוחח על אותה חייה ולקבל עליה פרטים שהילד לא ידע קודם.

למשל בערכת אוריגמי חיות ישנו פינגווין לקיפול מנייר
. נוכל להדגים בעזרת הדגם המקופל כיצד פינגווין הולך או מדדה, איזה קול משמיע הפינגווין ואף לספר מה הפינגווין אוכל. ידעתם למשל שפינגווין חי בזוגיות נפלאה עם בת זוגו? הידעתם שפינגווין זה עוף שבעבר יכל לעוף ובעקבות שינויים אבולוציוניים הכנפיים שלו הפכו למעיין כלי שחייה לשם צלילה ומציאת דגים למזון.

לסיכום גם אם הילד שלכם יודע שקיים פינגווין באיזשהו מקום בעולם
, יש לו עוד הרבה מה לדעת. כמובן שאין המשחק מחליף פגישה עם פינגווין אמיתי אך זה בהחלט פותח את הסקרנות והדמיון - וכל זה בטמפרטורת החדר.

ניתן לקרוא עוד על בעלי חיים מתוך אתר ויקיפדיה