הדפסה

סוגי אומנות הנייר

נכתב על ידי פנדות.

שתף

 

מגזרות נייר

מגזרות הנייר הן אומנות חיתוך הנייר. הוצאה של פיסות נייר יוצרת תמונה של כל דבר שנרצה – נופים, בעלי חיים ועוד.
מקורה של אומנות מגזרות הנייר הוא במזרח הרחוק. במאה ה-16 נמצאו מגזרות נייר גם בטורקיה. לקח עוד 100 שנים עד שאומנות מגזרות הנייר התפשטה לכלל אירופה.
מגזרות נייר היה ניתן למצוא בסין כבר במאה ה-6 לספירה. השימושים במגזרות נייר היו בעיקר לדקורציה. מגזרות נייר סיניות מכינים עד היום בעיקר מנייר דק במיוחד שצבעו אדום. לעתים קרובות המגזרות כללו סמלים ובעלי חיים מתוך גלגל המזלות הסיני.
רק ב-2009 נרשמה אומנות מגזרות הנייר כחלק מהמורשת התרבותית העולמית. המגזרות הסיניות נרשמו כמובן כוותיקות ביותר.

גם בפיליפינים ניתן למצוא מגזרות נייר. המגזרת המצויה ביותר היא של פנס בצורה של כוכב הקשור לחלק מתרבות חג המולד הפיליפיני.

מגזרות ניתן למצוא גם בהיסטוריה היהודית. בשנת 1345 נמצאה המגזרת היהודית הראשונה בספרד. אומנות מגזרות הנייר בקהילות היהודיות היתה פופולרית ביותר במאות 19 ו-20 במזרח אירופה. המגזרות היהודיות כללו כמובן גם סמלים יהודיים.

סוגי מגזרות נייר – ישנם שני סוגים או שתי שיטות עיקריות ליצירת מגזרות נייר. אחת היא חיתוך באמצעות סכין או מספריים מיוחדות. הוצאה של פיסות מתוך נייר או בריסטול יוצרות סוג של צללית. ניתן להניח על בריסטול תמונה או שבלונה ליצירה מדוייקת. יש לחתוך את התמונה יחד עם הבריסטול ובסופו של דבר לשמור רק את הבריסטול. המגזרת ניתנת למסגור כמובן.
השיטה השנייה היא קיפול הנייר ולאחר מכן גזירה שלו. כשפותחים את הנייר מגלים מגזרת נייר סימטרית יפהפייה. ניתן ליצור גם מגזרות נייר של מנדלות. ישנן שיטות שונות לקיפול הנייר.
כיום עם הטכנולוגיה ניתן ליצור מגזרות נייר באמצעות חיתוך בלייזר על פי קובץ הכולל שירטוט ממוחשב.
מגזרות נייר להדפסה בחינם ניתן למצוא כאן באתר פנדות.


דגמי נייר - PaperCraft

 אומנות דגמי הנייר או PaperCraft היא אומנות רבת שנים. הדגם נוצר ממספר חלקים בדרך כלל – לפעמים מאות חלקים. הנייר או הבריסטול השטוחים מקבלים צורה תלת ממדית עם חיבור החלקים. על הנייר ניתן להדפיס צבע או סמלים בכדי ליצור מראה של הדבר האמיתי. דגמי הנייר הנפוצים ביותר הם דגמי נייר של מטוס או דגמי נייר של אונייה. גם דגמי נייר היוצרים משחקי נייר הם פופולרים ביותר.

בשנות השישים החלו לצאת דגמי פלסטיק ועץ שדחקו מעט את אומנות דגמי הנייר. אך רבים המשיכו ליצור מנייר משום שרק עם נייר ניתן ליצור כל דגם בעזרת מספריים ודבק וללא כל תלות ביצרן. בשנים האחרונות עלה עוד יותר תחום דגמי הנייר משום שניתן למצוא דגמים רבים באינטרנט להדפסה בחינם או בתשלום. ניתן גם לרכוש חוברות מהן יש לגזור או להפריד את פיסות החלקים ולהרכיבן על פי ההוראות המצורפות. אנו מקווים שבקרוב יצרו מדפסות ביתיות המסוגלות להדפיס על נייר עבה וקשיח שיאפשר יצירה של דגמים המצויים ברחבי האינטרנט.
דגמי נייר להדפסה בחינם ניתן למצוא כאן באתר פנדות.

 

קווילינג – Quilling

קווילינג זו אומנות גלגול הנייר. השם Quilling נגזר מהמילה נוצת ציפור (Quill). האמנים הראשונים נהגו לגלגל את הנייר בעזרת נוצה.
אומנות הקווילינג משמשת בעיקר לדקורציה לקיר או לדקורציה של כרטיסי ברכה
.
את הקווילינג החלו ליצור נזירות ונזירים ברוסיה
, בצרפת ובאיטליה. במאה ה-18 הקווילינג נהיה פופולרי יותר ברחבי אירופה.

באומנות הקווילינג נהוג להשתמש ברצועה ארוכה של נייר ולאחר מכן לגלגל אותה
. בתום הגלגול הרצועה נשארת באופן טבעי במצבה המגולגל . ניתן לעצב עוד יותר את הרצועה המגולגלת ולמעוך אותה באחד הצדדים או ליצור ממנה צורה ריבועית יותר. בתום העיצוב יש להדביק את קצה הרצועה בכדי לשמר את העיצוב ולמנוע פתיחה שלה. לאחר שיצרנו מספר צורות מרצועות נייר ניתן לחבר אותן באמצעות דבק. כך נוכל ליצור צורות צבעוניות של פרח למשל כאשר הרצועות המגולגלות הן עלי הכותרת. ניתן ליצור גם צורות של בעלי חיים כמו פרפר ועוד.

את הנייר מומלץ לגלגל בעזרת כלי מיוחד ופשוט הייעודי לאומנות הקווילינג
. את רצועות הנייר הצבעוניות ניתן לרכוש בחנויות לחומרי יצירה או ליצור לבד בעזרת גליוטינה או מספריים. ישנם סוגים שונים של נייר המיועד לקווילינג אך ניתן בהחלט להשתמש גם בנייר מדפסת רגיל.

עבודה עם קווילינג יכולה לשמש גם ככלי לריפוי בעיסוק או לתרפיה באומנות
.
קווילינג להדפסה בחינם ניתן למצוא כאן באתר פנדות.


כרטיסי פופ אפ – Pop Up Cards

פופ-אפ ניתן למצוא בדרך כלל בכרטיסי ברכה או בספרי פופ אפ. בעצם ניתן לשים דגם פופ אפ בכל דבר שנפתח. כאשר נפתח את כרטיס הברכה, "יקפוץ" אלינו משהו תלת ממדי היוצר תנועה. כאשר נסגור שוב את כרטיס הפופ אפ, הדגם התלת ממדי יהפוך שוב לשטוח באופן פלאי למדי.

ישנם סוגים רבים של פופ אפ
. סוד הקסם נמצא בעיקר בשיטת קיפול הנייר. שיטה זו גורמת לכך שפתיחה של הכרטיס תביא לתנועה מסויימת שנרצה ליצור בדגם הפופ אפ. ניתן למשל ליצור דמות של ברווז – כאשר נפתח את כרטיס הפופ אפ הברווז יפתח את הפה וכשנסגור את הכרטיס גם הברווז יסגור את הפה. זוהי רק דוגמא אחת מתוך אינסוף דוגמאות.

ישנם דגמים של פופ בהם נתבקש למשוך בפיסה או רצועה של נייר בכדי שהקסם יקרה
.

לא רק כרטיסי פופ אפ קיימים אלא גם ספרים ממש
. הסיפור מומחש בצורה מדהימה. למשל אם נרצה שכיפה אדומה תלך בשדה הפרחים, ניתן ממש ליצור תנועה שלה בתוך השדה.
ספר הפופ אפ הראשון נוצר ב
- 1306 והוא נועד בכלל למבוגרים ולא לילדים. כיום ישנם אמני פופ אפ גדולים המנסים ליצור תנועות חדשות של הנייר. לפעמים מדובר בגאונות של ממש בכדי לפתור בעיות אלו.
פופ אפ להדפסה בחינם ניתן למצוא כאן באתר פנדות.


אוריגמי

אוריגמי זו אומנות קיפולי נייר. אוריגמי יוצרים בעיקר מנייר ריבועי צבעוני המכונה נייר אוריגמי. אין שימוש בדבק או במספריים באומנות האוריגמי. ניתן ליצור אינסוף דגמים ומשחקי נייר באמצעות קיפולי נייר.
האוריגמי הומצא ביפן
. אחד הדגמים המסורתיים ביותר הוא של עגור הפורש את כנפיו.

אוריגמי שונה מעט הוא אוריגמי תלת ממדי
(3D) המאופיין ביצירת משולשים בעלי כיס. כל משולש נכנס למשולש אחר או לשני משולשים אחרים. כך ניתן ליצור אוריגמי תלת ממדי המורכב כמו פאזל ממאות או אלפי חלקים.

על אוריגמי הכנו לכם מאמרים מעמיקים יותר
. צפו ב – מהו אוריגמי, אוריגמי בטכנולוגיה ...
אוריגמי להדפסה בחינם ניתן למצוא כאן באתר פנדות.
לערכת אוריגמי חיות של פנדות לחצו כאן.


ניתן ליצור עוד יצירות רבות מנייר שאינן מוגדרות תחת התחומים הנ"ל
. כמו יצירה בעיסת נייר באמצעותה ניתן ליצור דגמים תלת ממדיים קשיחים מפיסות או פירורי נייר הנטבלים בדבק.
או למשל יצירת כרטיסי ברכה המשלבים חיתוך צורני בעזרת פאנצ'ים
(חותכנים) והדבקת הפיסות הצורניות על גבי כרטיס הברכה.
גם קולאז' הוא סוג של אומנות מנייר
. קולאז' היא אומנות של חיבור תמונות כמו תמונות מעיתון או מגזין או אפילו תמונות שלנו על גבי משטח.
גם תאטרון צלליות ניתן ליצור באמצעות פיסות נייר
.
בקיצור
, הדבר המדהים הזה לא נגמר וגם לא יעלם מהעולם. למרות הטכנולוגיה והמחשבים שום דבר לא יחליף את הדבר הפשוט והנגיש הזה שנקרא נייר.
קבצים להדפסה בחינם ויצירה בנייר ניתן למצוא כאן באתר פנדות.

ניתן לקרוא עוד על Paper Craft מתוך אתר Wikipedia