הדפסה

מוטוריקה עדינה

שתף

 

המוח שלנו מפעיל את השרירים והגידים באמצעות מסרים שנשלחים על ידי מערכת העצבים. מספיק שחולייה אחת בשרשרת לא תפעל כראוי ותתגלה אצלנו בעיה במוטוריקה העדינה ואולי אפילו במוטוריקה הגסה.

למה כלכך חשוב להשקיע ביכולת המוטורית שלנו?
אי שליטה באופן ההליכה שלנו עשוי לפגוע בגב
. לכן יש צורך בטיפול במוטוריקה הגסה. זו כמובן דוגמא אחת - ישנן דוגמאות רבות.
אומנם לא נדרוש מעצמנו להיות ציירים גדולים אך פגיעה במוטוריקה העדינה עשויה לגרום לאי הבנת כתב היד למשל
. גם שליטה בהנעת הלשון מצוייה תחת הקטגוריה של מוטוריקה עדינה וכאן באה לידי ביטוי היכולת שלנו לדבר באופן ברור.

מוטוריקה עדינה אצל ילדים

המוטוריקה העדינה של ילדים מתחזקת מיום ליום. למוטוריקה העדינה ישנו חלק חשוב בהתפתחות תקינה של הילד. יכולות המוטוריקה העדינה הנרכשות בילדות הינן בעלות משמעות בהמשך החיים. מומלץ לחזק את המוטוריקה העדינה בתקופת הילדות. תרגול לחיזוק של המוטוריקה העדינה יבוא לידי ביטוי כשהילד יתחיל לכתוב, לזרוק קוביות משחק, כאשר ירצה להעביר דף במחברת, כשיבנה מגדל בחול, כשיחתוך לראשונה בסכין וכמעט בכל פעילות בחיים. חיזוק המוטוריקה העדינה יפתח לנו את היכולת להגשים חלומות. למשל צייר, פסנתרן, טייס או מנתח לב זקוקים למוטוריקה עדינה מפותחת ביותר מעבר לממוצע. לכן לא נרצה לפספס את חלון ההזדמנויות הזה לפיתוח המוטוריקה העדינה.

 

כיצד נוכל לשפר את המוטוריקה העדינה

תרגול תרגול ושוב תרגול. כמובן שנדאג שזה יהיה גם כיף!

ציור וצביעה – נכון
, כל הילדים יודעים לצייר אך כמה מהם יודעים לצייר עיגול מושלם? כמה מהם לעולם לא יוצאים מהקווים כאשר הם צובעים?
ניתן לתרגל ציור וצביעה בקלות רבה
. צביעת מנדלות למשל יכולה לסייע בכך. המנדלה מורכבת מחלקים רבים וקטנים החוזרים על עצמם באופן מעגלי. יציאה מהקווים משמעותה אי סימטריה מושלמת ממנה מורכבת המנדלה. אבל לא נורא אם זה קורה – ניתן לתרגל שוב על חלק דומה במנדלה. צביעת מנדלות מסייעת גם בהפרעות קשב וריכוז, משרה רוגע ומחזקת את הסבלנות והיצירתיות. תכונות אלו חשובות לא פחות. צפו ב – מנדלות לצביעה. או חוברת מנדלות לצביעה הזו.

 

קיפולי נייר – כולם יודעים לקפל נייר לשניים. בטוחים? האם הנייר קופל בדיוק המירבי? קיפולי נייר יסייעו מאוד לחיזוק המוטוריקה העדינה. לשמחתנו ישנה תורה שלמה העוסקת בקיפולי נייר הנקראת אוריגמי. אנו נתחיל עם דגמי אוריגמי פשוטים המיועדים לילדים. למשל ילדים יכולים ליצור חתול, ברבור או פיל מנייר אוריגמי. אוריגמי חיות יקסים את הילדים והם ירצו לקפל עוד ועוד – אתם תדאגו שהם יעשו זאת בדיוק רב. ניתן להתחיל בקיפול צורות של אוריגמי חיות כבר מגיל 5 עם קצת עזרה מההורים. ערכת אוריגמי חיות מתאימה לילדים בגיל 5 או למתחילים.
אנו בפנדות מדגישים על המוצרים את יתרונותיהם ואת הערך המוסף שלהם. אם תראו את הסמל מוטוריקה עדינה תדעו שמוצר זה מסייע בפיתוח המוטוריקה העדינה.

לסיכום – מוטוריקה עדינה זה דבר חשוב להתפתחות תקינה של הילד ותשפיע עליו גם בבגרותו. אנא מכם – אל תזניחו את ההתפתחות המוטורית של ילדכם – חלון ההזדמנויות יסגר ככל שיעברו השנים.

ניתן לקרוא עוד על מוטוריקה עדינה מתוך אתר wikipedia