הדפסה

מהי מנדלה

שתף

המילה מנדלה באה מהשפה סנסקריט ופירושה הוא מעגל.
ציור עיגולים הדומים למנדלה הופיעו בתרבויות שונות בעולם ללא קשר למנדלה הבודהיסטית המסורתית
.
בדתות שמקורן בהודו
, המנדלות מסמלות את נפשו של האדם ואת היקום הסובב אותנו. במרכז המנדלות הבודהיסטיות ישנם בדרך כלל סמלים של הארה וטוב.

מנדלות הרכב

המנדלה המסורתית מורכבת ממספר חלקים: החלק המרכזי מסמל את האגו של האדם. 4 נקודות נוספות המצויות סביב האגו מסמלות תכונות הקשורות באשיות האדם.
הנזירים הטיבטיים נוהגים לצייר מנדלות בצורת המקדש שלהם בעזרת גרגרי חול
. עבודת הציור עם גרגרי החול הצבעוניים הינה ארוכה מאוד. למרות זאת הנזירים דואגים על דיוק מדהים.


מנדלות סגולות

עבודת הציור משפיעה על נפשם של הנזירים ומשרה עליהם רוגע עמוק. הם מרגישים שהוציאו מעצמם משהו ובכך ניקו את נפשם. הנזירים נוהגים לשפוך את המנדלה העשויה מגרגרי החול הצבעוניים אל הנהר יחד עם כל הרגש "שהוציאו" עליה. לאחר מכן יתחילו שוב מהתחלה.

למעשה גם אם אתם תציירו מנדלות תוכלו לחוש תחושה של רוגע בדיוק כפי שהנזירים מרגישים
. ציור של צורות החוזרות על עצמם גורם למחשבות שלנו להתעופף למקומות אחרים. בדרך כלל למקומות טובים – מקומות בהם אין מטלות, כעסים, לחץ או מחויבויות. ציור של צורות חוזרות המרכיבות את המנדלות מביא לשקיעה עמוקה אל תוך הציור.

מנדלות מערביות

המנדלה מקורה במזרח אומנם אך ציור המנדלות נדד אל המערב וקיבל פנים חדשות. המנדלות המערביות מצויירות בצורה אינטואטיבית וללא תכנון מוקדם. התוצאה כמובן שונה מפעם לפעם. המנדלות המערביות אינן מצויירות בהכרח מחול צבעוני אלא גם באמצעי ציור רגילים כמו עפרונות, עטים, צבעי אקריליק או צבעי שמן, פחם ועוד. ישנם אמנים המציירים מנדלות באמצעות חפצים שהודבקו למקומם.

מנדלות לצביעה

צביעת מנדלות משרה שקט ורוגע לא פחות מציור מנדלות. מנדלות לצביעה הן פיתרון מצויין לאנשים שרוצים להרגיש את ההרגשה המדהימה הזו מבלי צורך בידע, כישרון או כלים מתאימים. צביעת מנדלות מכניסה חיים ליצירה. שינוי בגוונים מסוגל לגרום להבדל בנראות המנדלה באופן משמעותי. ישנם אנשים העוסקים באבחון הצביעה על פי בחירת הצבעים , על פי הכוח המופעל על כלי הצביעה (עיפרון צבעוני בדרך כלל) ועל פי המנדלה שנבחרה לצביעה. אבחון זה יכול להעיד על מצבו הנפשי של האדם ועל אופיו. מידע זה עשוי לסייע בטיפול באדם והבאה שלו למצב של מודעות.

המנדלות יכולות לשמש גם ככלי למדיטציה
. ישנן טכניקות שונות לעשות זאת. צביעת מנדלות היא סוג של מדיטציה אך ישנן מדיטציות המתאפיינות בבהייה בלבד.
ניתן לקרוא עוד על מנדלות מתוך אתר ויקיפדיה